• +38 (067) 814-66-39
    • +38 (095) 601-35-55
Legalitas regnorum fundamentum — Законність – основа держави

ОСНОВНІ ТЕЗИ ПРО МЕДИЧНУ РЕФОРМУ

15.06.2017

10011МОЗ зібрало 10 найпопулярніших міфів про медичну реформу та спробувало розвінчати їх, описавши зміни, які відбудуться з українською системою охорони здоров’я після того, як Парламент ухвалить урядові законопроекти.

Наведімо ключові тези МОЗ на користь медичної реформи:

1. З’явиться чіткий список послуг, які будуть повністю – на 100% – профінансовані державою.

Так, завжди безоплатною для пацієнта буде первинна допомога – послуги сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів.

Безоплатною буде також екстрена допомога – якщо ви потрапите до лікарні внаслідок різкого погіршення стану здоров’я (серцевий напад, інсульт, гострий апендицит тощо), після ДТП чи побутової травми.

Безоплатною з боку пацієнта буде й паліативна допомога, яку надають смертельно хворим (насамперед адекватне знеболювання).

Завжди буде на 100% оплачене ведення вагітності, пологи та лікування дітей. Цього вимагають міжнародні Конвенції про права дитини та про захист материнства, ратифіковані Україною.

Лікування у частині послуг вторинного (спеціалізованого) та третинного (високоспеціалізованого) рівнів також оплачуватиметься державою, але за окремі з них можлива невелика співоплата пацієнта. Вона буде набагато меншою, ніж та, що ми платимо зараз.

2. Розмір фінансування, яке виділятиметься з держбюджету на медичне обслуговування одного пацієнта, однаковий на всій території країни. Проте життя в сільській місцевості дешевше, ніж у місті, а отже, за умови обслуговування однакової кількості пацієнтів сільський лікар матиме краще матеріальне становище, ніж міський. Окрім того, на відміну від лікаря в місті, сільський лікар фактично не матиме конкурентів.

Обиратимуть його всією громадою, і декларацію з лікарем укладуть усі мешканці села – а лікар отримуватиме гроші за їх медичне обслуговування. Утім це не означає, що в селах зможуть працювати непрофесійні лікарі та в мешканців не буде альтернативи – громада може відмовитися від поганого лікаря та запросити іншого.

3. У разі неправомірних дій лікаря пацієнт завжди зможе поскаржитися в Національну службу здоров’я України, яка здійснюватиме контроль за дотриманням лікарями й медичними закладами умов контрактів на обслуговування населення. НСЗУ має право розірвати контракт із лікарем чи медзакладом на обслуговування пацієнтів у разі порушення умов контракту.

4. Кожна людина за потреби зможе звернутися до будь-якого лікаря-спеціаліста без направлення сімейного лікаря й отримати допомогу. Але в цьому випадку пацієнту доведеться сплатити повну вартість послуг лікаря та лікування. Якщо ж звернутися до нього за направленням сімейного лікаря, вартість такого лікування та необхідних медичних засобів повністю або з невеликою співоплатою відшкодує держава.

За матеріалами ЛІГА:ЗАКОН