СКАСУВАННЯ ТРУДОВИХ КНИЖОК: що передбачає законопроект?
ПРАВОВА ПОДІЯ:
У парламенті зареєстровано урядовий законопроект № 3507 про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо спрощення ведення кадрової роботи платниками податків.
ВПЛИВ НА БІЗНЕС:
Запропоновані в проекті зміни спрямовані на скасування трудових книжок.
Згідно із законопроектом під час укладання трудового договору громадянин не буде зобов’язаний подавати трудову книжку.
Крім того, у відповідній статті КЗпП запропоновано встановити, що громадянин має право подати роботодавцю (власнику чи уповноваженому ним органу) інформацію (резюме) про отримання спеціальних знань, досвід роботи за фахом (посадою), наявність і застосування професійних навичок тощо в довільній формі, а також характеристики та інші документи, що характеризують попередню роботу. При цьому громадянин несе відповідальність за достовірність наданої інформації. А роботодавець має право перевірити достовірність такої інформації.
Облік трудової діяльності працівника згідно зі змінами здійснюватиметься в електронній формі в Реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. Порядок ведення такого обліку встановить Кабмін.
Законопроектом скориговано багато норм законодавства, які стосуються трудових книжок. Наприклад, роботодавець у день звільнення видаватиме працівникові не трудову, а лише копію наказу про звільнення (нині така копія обов’язково видається тільки в разі звільнення працівника за ініціативою роботодавця, а в інших випадках – на вимогу працівника).
Частина інформації, яка раніше записувалася до трудової, подаватиметься роботодавцем до реєстру, частина – фіксуватися тільки у вигляді наказу.
Проектом встановлено, що страховий стаж обчислюватиметься територіальними органами Пенсійного фонду за даними, які містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до запровадження системи персоніфікованого обліку – за документами, а також даними, включеними на підставі цих документів до Державного реєстру загальнообов’язкового держсоцстрахування.
Періоди роботи, які надають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, за часпісля 1 липня 2016 року зараховуються до страхового стажу за даними, наявними в реєстрі застрахованих осіб Держреєстру загальнообов’язкового держсоцстрахування, і за виданими роботодавцем документами про умови праці та тривалість роботи.
Законопроектом також визначається чіткий перелік відомостей, які включатимуться до персональної облікової картки застрахованої особи в реєстрі. Така картка зберігається в Пенсійному фонді протягом усього життя людини, а після її смерті – ще 75 років на паперових та (або) електронних носіях за наявності засобів, що гарантують ідентичність паперового й електронного документів.
Планується, що Закон набере чинності з 1 липня 2016 року. До набрання ним чинності трудова книжка є основним документом про трудову діяльність.
Внесення до Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування відомостей про трудову діяльність працівників здійснюється впродовж 5-ти років на підставі даних, поданих у порядку та в строки, встановлені ПФУ за погодженням із Мінсоцполітики.
Роботодавцям та уповноваженим ними органам протягом 3-х місяців із дня набрання чинності Законом необхідно буде видати трудові книжки працівникам.
В уряді вважають, що скасування трудових книжок дозволить підприємцям економити кошти на їх адміністрування й зробить легшим процес наймання та звільнення працівників, усуне необхідність зберігання трудових книжок на підприємствах, що дозволить заощадити витрати на роботу архіваріусів.
Також після скасування трудових книжок у разі незаконного звільнення у працівника не буде необхідності звертатися до суду для зміни формулювання звільнення в трудовій книжці.
ПРОТЕ:
Можна прогнозувати, що основна проблема, з якою зіткнуться наші громадяни, – це відсутність необхідних даних (чи їх неправильне подання) у Реєстрі соцстрахування. Як відомо, міністр соцполітики Павло Розенко нещодавно сам визнавав існування проблем із базами даних Пенсійного фонду в частині обліку: де-факто база існує, але вона працює за регіонами, і якщо громадянину, який працював у кількох регіонах, необхідно підтвердити свій стаж, то запити доведеться надсилати в області. Крім того, імовірно, виникне проблема підтвердження стажу держслужбовців та інших бюджетників.
на основі матеріалів ЛІГА: ЗАКОН