• +38 (067) 814-66-39
    • +38 (095) 601-35-55
Legalitas regnorum fundamentum — Законність – основа держави

ВЛАСНИК ЖИТЛА У БУДЬ-ЯКИЙ ЧАС може виписати не члена сім’ї

20.12.2016

house_icoВласник має право вимагати від осіб, які не є членами його сім’ї, а також осіб, що не належать до кола осіб, які постійно проживають разом з ним та ведуть з ним спільне господарство, усунення порушень свого права власності у будь-який час.

Частиною 1 статті 383 ЦК та статтею 150 ЖК УРСР закріплені положення, згідно з якими громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей та інших осіб, мають право розпоряджатися цією власністю на власний розсуд.

Частиною 1 статті 156 ЖК УРСР передбачено, що члени сім’ї власника жилого будинку, які проживають разом з ним у будинку, що йому належить, користуються житлом нарівні з власником будинку, якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням. Аналогічну норму містить і стаття 405 ЦК.

Відповідно до частини 4 статті 156 ЖК УРСР до членів сім’ї власника належать особи, зазначені в частині 2 статті 64 ЖК УРСР, а саме: дружина, їх діти та батьки. Членами сім’ї власника може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство.

За змістом зазначених норм правом користування житлом, яке знаходиться у власності особи, мають члени сім’ї власника нарівні з власником будинку, якщо при їх вселенні не було іншої угоди про порядок користування цим приміщенням, а також інші особи, якщо вони постійно проживають разом з ним і ведуть з ним спільне господарство.

Згідно з положеннями статті 391 ЦК власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

Така правова позиція була викладена Верховним Судом України в постанові від 16 листопада 2016 року у справі № 6-709цс16.

На основі матеріалів: Ліга.Закон