ВІЙСЬКОВИЙ ОБЛІК НА ПІДПРИЄМСТВІ У 2017 році
Постановою Кабінету Міністрів України від 7 грудня 2016 р. № 921 затверджений новий Порядок організації та ведення військового обліку призовників та військовозобов’язаних.
Слід зазначити, що даним порядком визначений механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов’язаних органами державної влади, виконавчими комітетами місцевих рад, підприємствами, установами, організаціями та навчальними закладами незалежно від їх підпорядкування та форми власності.
У даній публікації ми торкнемось правил ведення військового обліку на підприємствах усіх форм власності.
Військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави та полягає у цілеспрямованій діяльності щодо фіксації, накопичення та аналізу військово-облікових даних призовників і військовозобов’язаних із відображенням їх у військово-облікових документах, а також здійснення контролю за дотриманням призовниками і військовозобов’язаними, посадовими особами державних органів, підприємств, установ та організацій встановлених правил військового обліку.
По-перше, слід зазначити, що на підприємстві мають бути призначені особи, відповідальні за ведення військового обліку, в залежності від кількості працюючих призовників і військовозобов’язаних станом на 1 січня поточного року:
- від 500 до 2000 призовників і військовозобов’язаних – одна особа;
- від 2000 до 4000 призовників і військовозобов’язаних – дві особи;
- від 4000 до 7000 призовників і військовозобов’язаних – три особи, а на кожні наступні 3000 призовників і військовозобов’язаних – по одній особі додатково.
У разі, якщо кількість працюючих на підприємстві призовників і військовозобов’язаних становить менше, ніж 500 осіб обов’язки щодо ведення військового обліку покладаються на посадову особу кадрового підрозділу або служби управління персоналом, якій встановлюється доплата у розмірі до 50% посадового окладу.
У разі наявності на підприємстві двох і більше осіб, відповідальних за ведення військового обліку, їх об’єднують в окремий підрозділ – військово-обліковий підрозділ (відділ, сектор, групу тощо). При цьому посадові оклади для осіб військово-облікових підрозділів установлюються на рівні посадових окладів працівників кадрового підрозділу.
Підприємство у семиденний строк інформує відповідні військові комісаріати про призначення, переміщення і звільнення осіб, відповідальних за ведення військового обліку.
Категорії громадян, які підлягають взяттю на військовий облік:
- Громадяни у віці від 18 до 27 років, які:
- не приписані до призовних дільниць та не перебувають у запасі ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки;
- приписані до призовних дільниць;
- прибули з інших місцевостей на нове місце проживання;
- набули громадянство України та підлягають приписці до призовних дільниць.
- Громадяни, придатні за станом здоров’я до проходження військової служби в мирний та воєнний час, які не досягли граничного віку перебування в запасі ЗСУ.
- Особи, звільнені з військової служби в запас ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки.
- Особи, які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково.
- Особи, звільнені із служби з Національної поліції, МВС, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту (крім осіб, прийнятих на службу цивільного захисту у порядку, визначеному Кодексом цивільного захисту України, до проходження строкової військової служби), Державної кримінально-виконавчої служби, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
- Особи, які набули громадянство України і підлягають взяттю на військовий облік військовозобов’язаних.
- Особи, які прибули з інших місцевостей на нове місце проживання.
- Військовозобов’язані, виключені з військового обліку СБУ, Служби зовнішньої розвідки.
- Призовники, яких відповідно до ст. 18 Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу» звільнено від призову на строкову військову службу.
- Особи, які досягли граничного віку (27 років) перебування на військовому обліку призовників.
- Жінки, які мають фах, споріднений з відповідними військово-обліковими спеціальностями, перелік яких затверджується Кабінетом Міністрів України, за умови їх придатності до проходження військової служби за станом здоров’я, віком та сімейним станом.
Заходи, які мають здійснюватись відповідальною особою з метою ведення військового обліку:
- Перевірка у громадян під час прийняття на роботу наявності військово-облікових документів.
- Надсилання у семиденний строк до відповідних військових комісаріатів повідомлень про зміну облікових даних призовників і військовозобов’язаних, прийнятих на роботу чи звільнених з роботи.
- Оповіщення на вимогу військових комісаріатів призовників і військовозобов’язаних про їх виклик до військових комісаріатів і забезпечення їх своєчасного прибуття.
- Забезпечення повноти та достовірності облікових даних призовників і військовозобов’язаних згідно з вимогами законодавства.
- Взаємодія з військовими комісаріатами щодо строків та способів звіряння даних особових карток, списків призовників і військовозобов’язаних, їх облікових даних, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників і військовозобов’язаних.
- Організація періодичного звіряння особових карток призовників і військовозобов’язаних із записами у військових квитках та посвідченнях про приписку до призовних дільниць. Звіряння особових карток працівників з обліковими документами військових комісаріатів, в яких вони перебувають на військовому обліку (не рідше одного разу на рік).
- Внесення до особових карток призовників і військовозобов’язаних у п’ятиденний строк з дня подання відповідних документів змін щодо їх сімейного стану, місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади та надсилання щомісяця до 5 числа до військових комісаріатів повідомлення про зміну облікових даних.
- Складення і подання щороку до 1 грудня до військових комісаріатів списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць.
- Приймання під розписку від призовників і військовозобов’язаних їх військово-облікових документів для подання до військових комісаріатів для звіряння з картками первинного обліку та оформлення бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
- Своєчасне оформлення документів для бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час.
- Постійний контроль за виконанням встановлених правил військового обліку та проведенням відповідної роз’яснювальної роботи.
- Постійне інформування військових комісаріатів про громадян та посадових осіб, які порушують правила військового обліку, для притягнення їх до відповідальності.
- Ведення та зберігання журналу обліку результатів перевірок стану військового обліку та звіряння їх облікових даних з даними військових комісаріатів.
Персональний облік призовників і військовозобов’язаних на підприємствах, в установах та організаціях ведеться згідно з типовою формою первинного обліку № П-2 «Особова картка працівника», затвердженою спільним наказом Держкомстату та Міноборони від 25 грудня 2009 р. № 495/656, у розділі II якої зазначаються відомості про військовий облік. Розділ «Відомості про військовий облік» особової картки заповнюється відповідно до записів у військово-облікових документах.
Відповідальність за порушення порядку військового обліку встановлено Кодексом України про адміністративні правопорушення у наступних статтях:
ст. 211-3 – прийняття на роботу військовозобов’язаних і призовників, які не перебувають на військовому обліку;
ст. 211-4 – незабезпечення сповіщення військовозобов’язаних і призовників про їх виклик у військові комісаріати, перешкода їх своєчасній явці на збірні пункти чи призовні дільниці;
ст. 211-5 – несвоєчасне подання документів, необхідних для ведення військового обліку військовозобов’язаних і призовників, несповіщення їх про виклик у військові комісаріати;
ст. 211-6 – неподання відомостей про військовозобов’язаних і призовників.
За порушення, передбачені вищевказаними статтями, з підприємств стягується штраф у розмірі від 1 до 3 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 17 до 51 грн.), а за повторне вчинення такого правопорушення протягом року – від 3 до 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 51 до 119 грн.).
Колектив ЮК “Легалітас”